Strona główna » Budowa opon letnich i zimowych – jakie są różnice?

Budowa opon letnich i zimowych – jakie są różnice?

Budowa opon letnich i zimowych – jakie są różnice?

Należałoby przyjrzeć się różnicom między oponami na jakich jeździmy latem, a tymi używanymi zimą. Przede wszystkim różnica dotyczy tutaj mieszanki wykorzystywanej do wytwórczości tychże opon. W przypadku opon letnich jest to twarda guma, co niweluje tarcie, przez co jest ono na tyle niskie, iż bieżnik ma dłuższą żywotność. Letnie ogumienie zezwala odpowiedniej kontrolować pojazd oczywiście w czasie lata, droga hamowania okazuje się znacznie krótsza, za co odpowiada większa przestrzeń styku bieżnika z drogą.

Ponadto bieżnik ów bardziej jest ukierunkowany w stosunku do tego jak obraca się koło, a to zmniejsza hałas w trakcie jazdy. W przypadku opon zimowych mamy do czynienia z oponami bardziej dzielnymi na ślizganie, dzięki użyciu miększej gumy. Bieżnik ma w owym czasie pokaźniejsze bloki w tak zwanej strefie barkowej, a znaczna ilość drobnych nacięć równoległych ułatwia kierowanie, przyspieszenie a również hamowanie na śliskim podłożu.

To naturalnie dzięki prawidłowo ukształtowanych rowkach w oponie tej łatwo odprowadzana jest woda. Jeżeli pragniesz wymienić, zobacz https://mobilnawulkanizacja-szczecin.pl/. Niekiedy także korzystamy w zimie z tak zwanych opon kolcowych. Jeśli mówimy o motoryzacji to należałoby poruszyć kwestię dotyczącą opon użytkowanych do samochodów oraz zająć się różnicami odnośnie ogumienia sezonowego i całorocznego. Bez zastanowienia otrzymamy odpowiedź zachwalającą opony sezonowe, a w takim razie te, jakie nazywamy zimowymi i letnimi, zmienianymi na daną porę roku

Dodaj komentarz