Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna » Skąd się wzięła tradycja łamania się opłatkiem

Skąd się wzięła tradycja łamania się opłatkiem

Skąd się wzięła tradycja łamania się opłatkiem

Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo tradycji i zwyczajów, jakie od lat są z nami. Dużo osób zupełnie sobie nie wyobraża tego czasu bez łamania się opłatkami, i rzeczywiście w większości domów te niewielkie, białe chlebki się pojawiają. Bowiem oplatki to nic innego jak woda wymieszana z mąką, a potem krótko wypieczona w piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a spożywanie go zaczęło się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. To właśnie wtedy opłatek stał się symbolem komunii duchowej, zaczęto go też zabierać dla osób, jakie nie mogły z różnych przyczyn uczestniczyć w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem Bożego Narodzenia, co ciekawe nie tylko w naszym kraju, ale też paru innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, ponieważ składają się one wyłącznie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po odpowiednim zmieszaniu masy ta następnie jest prasowana na cieniutkie płaty i przez kilka minut pieczona w piecu. Następnie płaty te są cięte, pakowane i rozsyłane do kościołów i sklepów. Typowe opłatki produkcja opłatków mają kolor biały, i właśnie takie goszczą na wigilijnych stołach, lecz można też dostać kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. Niejednokrotnie tłoczy się na opłatkach różnego rodzaju motywy, wykonuje się to przy pomocy specjalnych pras. Motywy te przeważnie mają wymiar religijny, ale też spotyka się motywy świeckie, przykładowo zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz